Beatways

12 טיפים חשובים לפני קניית ביטים באינטרנט

רשימת טיפים חשובים לפני קניית ביטים באינטרנט תמונות נושא

היום אנחנו הולכים לתת לכם את 12 הטיפים החשובים ביותר שאתם צריכים לדעת לפני קניית ביטים באינטרנט.

הטיפים אלה יעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה לפני שאתם רוכשים ביטים ממפיקים מוזיקליים באינטרנט.

אז בין אם אתם חדשים בקניית ביטים באינטרנט, או יש לכם כבר ניסיון בעבר, אנו מקווים שתקבלו ערך נוסף מהטיפים במאמר הזה.

1. בדקו מה הזכויות שהרישיון מאפשר לכם

אתם כנראה לא רוצים להגיע למצב שאתם מוציאים כסף על ביט שאהבתם רק כדי לגלות מאוחר יותר שהרישיון שלכם תקף רק לשנה אחת בלבד, או שרכשתם זכויות מאוד מוגבלות לשימוש בביט.

אז זה מאוד חשוב שתקראו את קובץ ה- PDF של הרישיון ותבדקו את הדברים הבאים:

  • כמה צפיות מותר לכם לעשות ביוטיוב?
  • כמה השמעות ומכירות מותר לכם עם הרישיון?
  • האם אתם רשאים לקבל תשלום עבור הופעות שתעשו?
  • לכמה תחנות רדיו מותר להשמיע את השיר שלכם?
  • לכמה זמן הרישיון שלכם יהיה תקף?

רישיון של כל מפיק הוא שונה ולכן חשוב שתדעו בדיוק מה וכמה מותר לכם.

*באתר שלנו כל הרישיונות הם ללא מגבלה, ככה שלא תצטרכו לחשוש מלעבור כמות מסוימת של צפיות, השמעות או מכירות.

כמו כן, רוב הרישיונות שתמצאו באינטרנט תקפים לתקופה של 4-10 שנים. מה שאומר שאחרי התקופה הזו לא תוכלו להופיע עם השיר שלכם ולקבל תשלום, לא תוכלו לייצר רווח מהשיר שלכם באף פלטפורמת סטרימינג כמו יוטיוב וספוטיפיי, אלא אם כן תחדשו את הרישיון שלכם (ובעצם לשלם שוב). לכן חשוב שתדעו זאת לפני שאתם מחליטים לקנות.

2. אל תקנו קבצים באיכות נמוכה

אם אכפת לכם מאיכות אל תקנו רק את קובץ ה- Mp3! אם אתם מחשיבים את עצמכם אמנים רציניים, או לפחות רוצים לעשות זאת בצורה יותר מקצועית, אל תקנו קבצים באיכות נמוכה. בסופו של דבר אתם אחראיים על התוצר הסופי ורק אתכם ישפטו עליו.

אם מתאפשר לכם, תלכו תמיד על הרישיון שמגיע עם קובץ ה-WAV והרצועות / ערוצים של הביט בנפרד. הקבצים אלה חיוניים עבור מיקסינג מקצועי של השיר שלכם.

3. ודאו שהביט לא מכיל סמפלים

לפני שאתם רוכשים את הביט שלכם באינטרנט חשוב שתבדקו שהוא לא מכיל סמפל משירים אחרים. כל חוזה של כל מפיק מציין בדרך כלל שהאמן (אתם) צריכים לטפל בזה ולקבל אישור להשתמש בסמפל שקיים על הביט.

מקרה לדוגמא: בשיר ‘Happy’ של פארל וויליאמס היה שימוש בסמפל משיר ישן של מרווין גיי. אחרי ההצלחה הגדולה של השיר המשפחה שלו תבעה וזכתה ב-7.3 מיליון דולר! יש עוד הרבה דוגמאות כאלה ולכן חשוב שתדעו זאת לפני שאתם מוציאים את הכסף שלכם.

4. בדקו אם קיים מבצע

יותר מדי פעמים אמנים היו מגיעים לאתר שלנו ומבצעים רכישה של ביט אחד כשהם יכלו להוסיף עוד אחד ולקבל אותו לגמרי בחינם!

לאחר ששמנו לב שזה קורה המון בגלל שאמנים לא בודקים מבצעים, או פשוט לא שמים לב.. החלטנו לשים את הכיתוב ‘קנו 1 קבלו 1 חינם’ בראש האתר בצורה בולטת כדי שלא יפספסו מבצע פעיל.

מפיקים עושים המון מבצעים.. לדוגמא ‘קנה 1 קבל 1 חינם’ או ‘קנה 2 קבל 5 חינם!’. במידה ואתם לא רואים איזה מבצע או הנחה באתר המפיק, אין לכם מה להפסיד, פשוט תשאלו.. ואנו בטוחים שתקבלו איזה הנחה יפה שתחסוך לכם קצת כסף על הדרך.

5. בדקו אם הביט שאתם רוצים זמין לרכישה בכלל

לפני שאתם מתחילים להתלהב מהביט המושלם שמצאתם ביוטיוב, תמיד בדקו אם הביט עדיין זמין לרכישה באתר של המפיק עצמו.

מפיקים לא תמיד טורחים לעדכן ביוטיוב שהם כבר מכרו זכויות בלעדיות של הביט לאמן אחר, ושהוא כבר לא קיים בחנות הביטים שלהם. אז לפני שתתחילו לכתוב את השיר שלכם על הביט שמצאתם, תעשו בדיקה מהירה לוודא שהביט עדיין זמין לרכישה.

6. ודאו שאתם מקבלים את הקבצים באופן מיידי

האם למפיק יש אתר משלו? האם תוכלו לבצע רכישה ולקבל את הקבצים באופן מיידי? או שתצטרכו לשלם למפיק ולחכות שהוא ישלח לכם את הקבצים במייל? האם למפיק יש רישיון PDF לשלוח לכם עם הקבצים?

לא לכל המפיקים יש אתר משלהם. אולי הם רק בתחילת הדרך, וכרגע הם לא יכולים להרשות לעצמם מנוי בפלטפורמה למכירת ביטים או להקים אתר מקצועי. אז חשוב שתשאלו את השאלות האלה ברגע שמצאתם ביט שאתם מעוניינים בו.

7. ודאו שאתם קונים מאתר אמין

בדקו אם לאתר יש פרוטוקול SSL. זהו פרוטוקול האבטחה הפופולרי והחשוב ביותר באינטרנט. ניתן לזהות זאת לפי המנעול 🔒 ולפי קידומת https בכתובת האתר.

דברים נוספים שכדאי לשקול לבדוק:

  • חפש בגוגל את שם האתר או את שם המפיק
  • האם יש פעילות ברשתות החברתיות?
  • האם יש תגובות / ביקורות שליליות או חיוביות?
  • שלחו לאתר אימייל כדי לבדוק אם יש מענה

כיום, תודות לאינטרנט ניתן לזהות מהר מאוד כשמשהו לא נראה כשורה. לכן חשוב שתעשו את הבדיקה שלכם כדי שתוכלו לבחור נכון על פי שיקול דעתכם.

8. ודאו שאתם מקבלים ביט נקי

בדרך כלל הביט צריך להיות נקי לחלוטין כשאתם רוכשים אותו, אבל ישנם מפיקים שאוהבים להשאיר את החתימה הקולית (Tag) שלהם בתחילת הביט כדרך לשווק את השם שלהם. אולי לא אהבתם את התג? אולי אתם פשוט לא מעוניינים שהוא יהיה שם?

אם זה מפיק מוכר עם מוניטין, התג שלו כמובן יוכל אולי לעזור לכם. אבל אם זה מפיק שהוא לא מוכר, וגם לא אהבתם את התג שלו, כדאי שתוודאו שאתם מקבלים את הביט נקי.

9. היזהרו ממי שמוכר זכויות בלעדיות במחיר זול מדיי

מי שמוכר זכויות בלעדיות ב- $50-$70 הם כנראה אנשים שלא מעריכים את העבודה שלהם. ואם מישהו לא מעריך את העבודה שלו איך אפשר לסמוך עליו? אולי הם מכרו זכויות בלעדיות לאותו ביט ליותר מאמן אחד?

אנחנו לא שופטים, ואנחנו כמובן לא מדברים על כולם. חלקם אולי נדחקו למצב הזה בגלל נסיבות כלכליות, אבל תמיד חשוב שתבדקו עם מי אתם בוחרים לעבוד, ותזכרו שלכל דבר יש מחיר.

10. בדקו מה תהיה חלוקת הרווחים

כשאתה רוכשים ביט, אתם בעצם רוכשים יצירה שתהפוך להיות חלק מהיצירה שלכם שהוא השיר הסופי.

כותב השיר זה לא רק מי שכתב את המילים אלא גם מי שכתב את הלחן, התווים של השיר, וזה כמובן החלק של המפיק. וזה מקובל מאוד שהמפיק ייחשב לכותב שווה של השיר. בדרך כלל החלוקה תהיה ביניכם 50/50 כיוצרים של השיר.

ישנם מפיקים שעובדים אחרת, ולכן חשוב לברר ולבדוק ברישיון עצמו.

11. אל תשלמו יותר מדיי

המחירים הסטנדרטיים עבור רישיון לא בלעדי יכולים לנוע בין $19 ל-$35. רישיונות לא בלעדיים עם קבצים באיכות גבוהה יכולים לנוע עד $250.

רישיון בלעדי יכול לעלות כמה מאות דולרים, ואפילו עד כמה אלפים. ברור שזה תלוי במוניטין של המפיק, הביקוש של הביט וכן הלאה.

12. אם אפשרי, תשלמו רק דרך פייפאל

לפייפאל יש מערכת מאוד מאובטחת, ומדיניות ‘הגנת קונה’ שיכולה לספק לכם החזר כספי מלא במידה והמוכר/המפיק לא סיפק לכם את הקבצים לאחר שביצעתם תשלום כפי שהובטח.

לסיכום:

מכירת רישיונות וקניית ביטים באינטרנט יכול להיות דבר מאוד מבלבל שאפילו המפיקים עצמם מתקשים להבין אותם, וזה לא מפתיע שאמנים לפעמים הולכים לאיבוד. אז חשוב שתעשו שיעורי בית ותבינו בדיוק מה אתם קונים.

אחרי שנים בתחום נתקלנו כמעט בכל השאלות האפשריות. מקווים מאוד שהטיפים האלה יקלו עליכם בפעם הבאה שאתם מחפשים לקנות ביטים באינטרנט. 🙂

5 1 vote
Ratings
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top